Omurga Sağlığı ve Postür Bozuklukları Egzersizleri

*Etkinliği akademik ve klinik olarak kanıtlanmış Scroth yöntemi ie özellikle skolyoz kifoz(kamburluk) üzerine spesifik değerlendirme uygun egzersizleri düzenleme ve takip hizmeti vermekteyiz. Schroth

terapi, skolyoz ve kifoz gibi omurganın açısal olarak etkilendiği ortopedik problemlerde uygulanan, üç boyutlu bir tedavi yöntemidir.

 

Schroth terapide, spesifik kas kasılmalarına eşlik eden üç boyutlu düzeltmeler ve solunum teknikleri kullanılarak bozulmuş vücut dengesinin düzeltilmesi ve düzeltilmiş duruşun günlük yaşamda devamının sağlanması hedeflenir.

Schroth metodu hem çocuk hem yetişkin hastalarda uygulanabilen bir yöntemdir.

 

Randevu Al

 

Üç Boyutlu Egzersiz

Schroth metodu, hastanın eğriliğine özel tasarlanmış 3 boyutlu egzersizlerden oluşur.

 

Akciğer Kapasitesinde Artış

Schroth metodu, kendine özgü solunum egzersizleri ile skolyoz hastasında azalmış akciğer fonksiyonlarını belirgin ölçüde iyileştirir.

 

Skolyoz Tedavisi

 

Skolyoz, omurganın yanlara doğru eğilmesi ile karakterize bir durumdur ve çoğunlukla ergenlik döneminde ortaya çıkar, ancak her yaştan bireyi etkileyebilir. Skolyozun sebepleri genellikle bilinmez ve herkesi etkileyebilir ancak genellikle ergenlik döneminde hızlı büyüme sırasında ortaya çıkar. Bu durum, ağrıya, solunum sorunlarına ve hatta görünümde asimetriye neden olabilir.

Fizyoterapi, skolyoz tedavisinde önemli bir rol oynar. Fizyoterapistler, hastaların duruşlarını düzeltmeye, ağrıyı yönetmeye ve genel yaşam kalitesini artırmaya yardımcı olabilirler. Fizyoterapi seansları genellikle, skolyozu yönetmek için spesifik egzersizler, nefes teknikleri ve günlük yaşam aktivitelerine yönelik öneriler içerir. Bunların yanı sıra, her hastanın durumuna ve ihtiyaçlarına göre kişiselleştirilmiş tedavi planları sunarız.

Bir fizyoterapist olarak, hastalarıma en etkili tedaviyi sağlamak için en son bilimsel araştırmalara dayalı tedavi yaklaşımlarını kullanıyorum. Bu, hastalarımın günlük yaşamlarında rahatlıkla hareket edebilmelerini, ağrılarını azaltmalarını ve genel sağlık durumlarını iyileştirmelerini sağlar.

Skolyoz tedavisinde sizinle birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum!

Klinik Onaylı Çözüm

Fizik tedavide kullanılan geleneksel skolyoz yaklaşımlarına göre daha etkili olduğu klinik olarak ispatlanmıştır.

Schroth metodu 1900’lü yılların başlarında Almanya’da, kendisi de skolyoz hastası olan Katharina Schroth tarafından bulunmuştur.

Almanya’da yüz yılı aşkın süredir kullanılan, skolyoz ve kifoz rehabilitasyonunda başarılı sonuçlar veren Schroth metodu yalnızca sertifikalandırılmış fizyoterapistler tarafından uygulanır.

 

Sağlık Gibisi Yok!

İnsan yaşam kalitesini belirleyen en önemli faktör hiç kuşkusuz sağlıklı bir hayat sürdürmektir. Bu sağlıklı yaşamın en temel ifadeside bedensel, ruhsal ve fiziksel olarak kendini iyi hissetme halidir.

 

Sağlıklı ve Mutlu Günler Dileriz

Fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulamalarında ki farkımız multidisipliner çalışma ilkesine sahip olmamız. Multidisipliner kelime anlamı olarak bir çok branşın birbirisi ile etkin ve etik bir biçimde çalışması olarak adlandırılabilir. Dolayısıyla söz konusu sağlık ise; Fizyoterapi’nin multidisipliner bir yapısı olması birden fazla metot ve branşla çalışmasına da olanak sağlar.Özellikle psikonöroimmünoloji, osteopati ve manuel terapi gibi çeşitli yöntemleri de içerisine alacak şekilde bir yapı arz etmesi, son yıllarda daha aktif bir şekilde geliştirilen multidisipliner yaklaşımın hastalıklar veya travmatik olarak gelişen problemlerin tedavisinde fizyoterapi ve rehabilitasyonu oldukça önemli bir noktaya taşımaktadır.

.

Skolyoz, Lordoz ve Kifoz

Skolyoz belirtileri, teşhisi ve tedavisi

Omurga deformiteleri, kişide duruş ve yürüme bozukluğu gibi fiziksel sorunların yanı sıra son derece ciddi, yaşamı tehdit edici etkileri olan sağlık problemlerine de yol açabilir. Tıpta spinal deformite olarak da adlandırılan bu hastalık türlerinin doğru şekilde tedavi edilmesi için çeşitli görüntüleme ve ölçüm yöntemleri ile deformitenin tam olarak anlaşılması gerekir. Yapısal deformitelerin yaklaşık %80’ini skolyoz olarak bilinen omurga eğriliği oluşturur. Skolyoz tablosu eğriliğin derecesine göre uzun yıllar boyu fark edilmeyebileceği gibi akciğerlere baskı yaparak acil müdahale gerekliliği doğurabilir. Hastalığın geç fark edilmesi durumunda çeşitli sağlık sorunları ile birlikte özellikle çocukluk çağında büyüme ve gelişme geriliği meydana gelir. Bu nedenle skolyoz hakkında yeterli bilgi sahibi olmak, belirti ve bulguları erken dönemde fark edebilmek, hastalığın seyri açısından son derece önemlidir.

Skolyoz, spinal deformiteler içerisinde en sık karşılaşılan ve ilerleyen evrelerde son derece ciddi duruş bozukluklarına neden olan üç boyutlu bir omurga deformitesidir. Bu deformite omurganın yapısal bozukluğundan kaynaklı olarak ortaya çıkabileceği gibi omurga dışı sebeplere bağlı olarak da gelişebilir. Yapısal olmayan skolyoz genellikle zaman içerisinde kısmen düzelir veya skolyoza neden olan asıl sebep ortadan kalktığında fark edilemez hale gelir. Yapısal skolyoz ise sıklıkla idiyopatik olarak ortaya çıkar ancak nöromüsküler hastalıklar, bağ dokusu bozuklukları, enfeksiyöz veya neoplastik durumlar, nörofibromatozis, dejeneratif ve romatizmal hastalıklar, metabolik bozukluklar ve çeşitli travmatik etkiler de omurgada yapısal eğriliğe yol açabilir.